Luukku 5: Lilja laskettelee Mielakassa 2019
Laskettelu on avainsana, joka johdattaa hiihtokeskukseen. Mielakka yhtenä KS:n maastona silloin tulee mieleen. Sen jälkeen on helppo bongata vuosiluku tutkimalla listaa seuran järjestämistä kilpailuista.
Liljan askel on jouduttava ja meno vauhdikasta tasamaallakin. Hänelle on selvästikin kertynyt suunnistussuvun geenejä. Suvun nimen jätän tässä kertomatta, mutta tuolla Liljan kilpailuasenteella asiaa saattaa media selvittää joskus kymmenen vuoden kuluttua.
Tuosta kalenterikuvasta ei kokonaisuus välttämättä aukea, jos ei Mielakassa ole lenkkeillyt. Alla kuitenkin avarampi kuva.
Talkoolaisemme olivat jälleen aktiivisesti asemissa: järjestimme 2019 kahdet kalenterikisat, kaksi nuorten kisaa ja lisäksi hoidimme pelastushenkilöstön SM-kisojen suunnistustekniset tehtävät palveluna.
Seuraava luukku on joulukuun kuudes ja kuutoseen liittyy luukun teemakin.