Joulukalenteria valmistellaan: olemme me niin tonttuja!
Otinpa urakaksi ja ajankuluksi keräillä seuran kymmenvuotistaipaleelta vanhoja kuvia järjestämistämme kisoista ja suunnistajiemme kisamenestyksistä joulukalenteria varten. Tuli vain pieni virhearvio: tänään havahduin siihen, että joulukuuhan alkaa jo tulevana tiistaina. Ei siis vasta viikon kuluttua.
Mutta periksi ei anneta. Teen siis nyt hommaa kahdessa vuorossa: yöllä ja päivällä. Ilmaisohjelmien it-tekniikka paitsi pelottaa, niin myös inhottaa. Onneksi Jukka S ja Hannu P lupasivat teknistä tukea.
Ehtiihän sitä, kun pikkujoulutkin on peruutettu. Odotelkaapa lisäohjeita maanantai-iltana. Tässä kuitenkin esimerkki yhdestä luukusta. Milloin ja missä kuva on otettu? Helpohko?

Pikkujouluista tuli mieleeni erään pakinan loppuhuipennus: “Korvatunturilla pukinpajassa vietettiin asialliset tonttujen pikkujoulut. Booliakaan ei tarjottu. On ne niin tonttuja!”
Analogisesti ajatellen: Jukka S ja Hannu P lupasivat siis teknistä tukea.
On ne niin tonttuja!
-Heikki-