Kuntosuunnistuksissa räväkkä alku – avausviikolla rasteilla 500 kuntoilijaa
Aurinkoiset päivät siivittivät KS:n kuntosuunnistusten, Kouvolan Sanomien iltarastien ja Keskilaaksorastien kauden avauksen ihan ennätyslukemiin. Tasan 500 kuntosuunnistajaa nautti taajamien tuntumassa järjestetyissä tapahtumisissa rastien löytämisestä sekä juoksusta puistoissa ja kortteleissa. Tiistain avaus Kasarminmäellä keräsi 182 osallistujaa, keskiviikkona Viialan koululle kerääntyi 115 suunnistajaa ja torstaina ylitettiin Mansikka-ahossa 200:n suorituksen raja, osallistujia 203.

Tästä se alkaa. Mallikartoista ilmoitustaululla pitää huolella valita omalle taitotasolle sopiva ratavaihtoehto.
Ajantasaisten ja teknisesti hyvälaatuisten karttojen, emitien ja online-tulosten sekä tapahtumien läheisyyden ansiosta alkanut kuntorastien nousubuumi näyttäisi siis jatkuvan.
Kuluvalla kaudella kuntosuunnistajia hemmotellaan KevätSuunnistusten kahden päivän 7.-8.5 ja Huippuliigan iltakilpailun 16.6 kuntosuunnistusradoilla. Näissä kuntosuunnistuksissa kertamaksu on 10€, mutta vastikkeeksi tarjotaan kilpailustandardein tehtyä tapahtumaa rastipukkeineen, kisakahvioineen ja varustemyynteineen.
Uutuutena ohjelmaan on otettu P-rata. Se on helppo, polkujuoksuun tarkoitettu pitkähkö suunnistuslenkki.

Tällä herrasmieskolmikolla on takanaan tuhansittain löydettyjä ja joitakin pummattujakin rasteja. Naapurikaupungista Kasarminmäelle ovat saapuneet Martti Mäkelä (vas,) Matti Railimo ja Markku Salo.

Viialan koulun piha täyttyi ensimmäiseksi tutuista kasvoista, joita syksyllä on totuttu näkemään ahkerimmin osallistuneiden palkintokahveilla.

Mansikka-ahon runsaat 200 kuntosuunnistajaa sai emit-purkuun aikaan pientä jonoakin