Kooässäläisten Bulgarian keskimatka sprintin tahtiin.
EM- ja MM-keskimatkalla kooässäläisten sijoitukset noudattivat sprintin kaavaa. Ilahduttavaa oli, että arvokisojen ensikertalainen Liisa Peltonen onnistui taas tekemään tasaisen suorituksen. Ilman merkittäviä suunnistusvirheitä Liisa sijoittui tänään kuudenneksi.
-Tänään oli parempi keli ja aurinko paistoi. Kuitenkin eilinen rankka keli tuntui suosivan minua paremmin. Väliaikojen mukaan jäin alussa jonkin verran, vaikka tuskin mitään erityisen huonoa reitinvalintaakaan en huomannut tekeväni. Ihan tyytyväinen olen sijoitukseeni ja välipäivän jälkeen innolla lähden pitkälle matkalle kisaamaan, kertoi Liisa illansuussa tunnelmistaan.
Henna Pylvänäinen, D20, oli MM-keskimatkalla nyt kolmastoista. Vajaan kahden minuutin pummi pudotti hänet kymppikärjestä.
-Tänään oli sadepäivien jälkeen pakastunut ja siksi kisa mentiin hankikantoa aukeita alueita pitkin ihan tossusuunnistuksen tapaan. Minulle tuli nelosrastilla pummi, kun luin itseni rastin ohi väärään metsäsaarekkeeseen. Omat tavoitteet ovat olleet kymppisakkiin ja sinne olisikin ehtinyt ilman nelosen pummia, kertasi Henna päivän suoritustaan.
Elmeri Toivasella, H20, menoa haittasi sprintissä jonkin verran loukkaantunut selkä. Väistäessään alamäessä vastaan tulijaa hän kaatui vesiojan vastarinteeseen ja sai tärskyn selkäänsä. Vielä tänäänkin joka työntö tuntui selässä ja sijoitus oli vain 17.
Mirka Suutari, D21A, oli keskimatkalla sijalla 22.
Kisat jatkuvat välipäivän jälkeen keskiviikkona pitkän matkan kilpailulla.
(Kuvat: Jari Pylvänäinen)