Ämpärirasteilla aloitettiin ja vilkasta oli
Jo toinen kevät putkeen aloitettiin kuntosuunnistuskausi korona-rajoituksin. Karttoja jaettiin netin kautta ja hetkisen aikaa myös ämpäreistä. Tiistaina rastikerhon myötä KS-iltarasteilla mentiin reilusti yli kahdensadan osallistujan. Lisänä tietysti omatoimisesti pitkin viikkoa suunnistavat.
Keskiviikon Keskilaaksorasteilla oli viime kevättä vilkkaampaa ja runsasta oli osanotto myös torstaina KS-iltarasteilla. Voi sanoa, että kuntoilijat ovat löytänee ulkoliikunnan monien urheilutilojen ollessa suljettuna.
Keskilaaksorastien erikoisuus oli Honkakodin hoivalaitoksen kellariin sijoitettu rasti. Portaiden sisäänkäynti ei ollut houkutteleva. Paikalle saapuivat myös vasta toista kertaa kuntosuunnistuksiin osallistuneet Mervi Saattanen ja Riikka Kuoppamäki. Hetken aikaa pihalla tähyiltyään he uskaltautuivat synkkään kellariin ja ilmeet sieltä palattua kertoivat löytämisen riemusta.
![](http://kouvolansuunnistajat.fi/wp-content/uploads/2021/04/porrasrasti.jpg?x56507)
Kun rasteilla olevat kuitunauhat ovat vielä viikonloppuun paikoillaan, voi rastipisteitä bongailla omaan tahtiin. Lukuunottamatta rastikoodia 46, joka maanomistajan pyynnöstä on poistettu, eikä tuolle alueelle ole edes läpikulun merkeissä toivottavaa mennä.
![](http://kouvolansuunnistajat.fi/wp-content/uploads/2021/04/koodi46.jpg?x56507)
Rasti on radoilla A, B ja C.